Žabí Kôň


Žabí Kôň 2291 m n. m.

29. 7. 17

Žabí Koň leží na hraničním hřebeni spojujícím Rysy s Mengusovskými štíty.  Koně prý vymyslel pan Klimek, protože ostré hřebeny se lozí obkročmo, jakoby v sedě na hřbetu. A přesně takový je východní hřeben. A proč Žabí? Protože je v blízkosti Žabí doliny a ples. Poprvé se podařil) První registrovaný výstup východním hřebenem v roce 1907 trojici Polákům. Pod vrcholem zanechali založenou smyci, což mělo tragické následky pro jistého maďarského horolezce, který se o několik dní později pokoušel ze smyce slanit. Tato se protrhla a Žabí Kôň měl svoji první oficiální  oběť.

Po více než 100 letech je vrchol stále hodnocený jako jeden z nejhůře přístupných v Tatrách. Proto tomu Slováci a Poláci říkají lezecká maturita. My jsme se rozhodli složit tyto zkoušky. Standa nás upozorňuje, že se jedná o lezeckou trojku. Tak si říkáme, že to bude pohoda. Později se dozvídáme, že tato obtížnost je trochu jiná, než na skalkách. O hodně těžší samozřejmě. Adrenalin stoupal v krvi a my cítili na vrcholu endorfiny neboli pocit štěstí.

Měli jsme nádherný výhled. Náš zrak se především zaměřil na krásná Mořská oka a Rysy, které byli přeplněný lidmi, a říkali jsme si, že jsme rádi, že na tomto vrcholu jsme sami.

No a poté nás čekal vícenásobný cca 200 metrový slaňáček .

Dnes jsme poděkovali Tatranským bohům, že nám dovolil poznat krásy hor a že se nám nic nestalo:-)

Přidat komentář